13 Şubat 2011 Pazar

OYUNCAK MÜZESİ

Eğer anneniz ya da bir aile büyüğünüz size, çocukluğunuza ait bir oyuncağınızı saklamamışsa, çocuğunuzla birlikte çocukluğunuza dönmeye ne dersiniz?
Yapılacak tek şey var; istikamet "Oyuncak Müzesi"
2005 yılında yazar, şair Sunay Akın tarafından ailesinden kalma bir köşkte, Göztepe'de kurulmuş olan bu müze Türkiye'nin ilk ve tek oyuncak müzesidir.
Esas kimliğinizi (anne,baba,dayı,teyze,annenanne vs) kapıda bırakarak girin içeri ve her bölümü dikkatle, doya doya seyrederek gezin; çocukluğunuza ait bakalım neler bulacaksınız?
İşte benim kendi çocukluğuma ait, sahip olduğum ama kıymetini bilemediğim için bugün bu müzede camekanlar ardında çocuklarımla paylaşabildiğim oyuncaklarım....


Ben okumayı bu kitaplar sayesinde söktüm. Cin Ali Serisi....İlkokul birinci sınıfa giderken moda olmuştu bu bardaklar, beslenme çantamıza koyar,su, meyve suyu içerdik.
Oyun yerim lavaboydu benim. Etrafı ıslatıyorum diye gerçi kızardı annem. Böyle bir mavi küvette bebeklerimi yıkar yıkar dururdum.

Ve peluş oyuncaklar. Benim de fil, eşek, köpek oyuncaklarım vardı.

Oyuncaklar bunlarla sınırlı değil elbette. Porselenden çay takımları, teneke uçaklar, kızılderili setleri, trenler, bebekler, arabalar ve daha neler neler. Hepsi birbirinden değerli, nostaljik ve büyüleci.

Peki tüm bu oyuncaklar nereden nasıl gelmiş? Sunay Akın 15 yılda gezdiği ülkelerdeki antikacılardan ve açık arttırmalara katılarak satın aldığı oyuncaklarla bu müzeyi kurmuş. Kuruluş hikayesini, oyuncakların tarihini, hikayelerini müze gezisi sırasında kendisinin ağzından dinlemek daha da bir keyifli oluyor. Biz bu şansı yakaladık ama sizi bilemem. Umarım siz de geziniz sırasında kendisiyle karşılaşır, hoş sohbeti eşliğinde bu masal diyarında kendi çocukluğunuza dönersiniz.


Beş kattan ve oyuncakların çeşidine göre ayrılmış farklı odalardan oluşmuş müzedeki gezinizi, müzenin en alt katındaki cafede dinlenerek tamamlayabilir ya da haftasonları düzenlenen çeşitli etkinliklere (atölye çalışmaları, tiyatro, illüzyon gösterisi) katılarak gezinizi unutulmaz hale getirebilirsiniz.


Bizden tavsiye etmesi.....
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder